Międzynarodowe prawo jazdy – najważniejsze informacje
Wielu kierowców, nawet tych, którzy z powodów zawodowych czy turystycznych bardzo często jeżdżą poza granice kraju, nie zdaje sobie sprawy z tego, że istnieje coś takiego jak międzynawowe prawo jazdy. Jakie korzyści daje jego posiadanie i w jaki sposób można je uzyskać?
Spis treści:
Czym jest międzynarodowe prawo jazdy?
Choć niezbędny do złożenia jest wniosek o wydanie międzynarodowego prawa jazdy, tak naprawdę nie jest to żaden nowy dokument. To nic innego jak przetłumaczony odpis krajowego prawa jazdy na inne języki urzędowe. Warto pamiętać o tym, że w razie kontroli drogowej poza granicami kraju, międzynarodowe prawo jazdy będzie ważne wyłącznie w połączeniu z oryginalnym prawem jazdy.
Kto i w jaki sposób może wyrobić międzynarodowe prawo jazdy?
Wniosek o wydanie międzynarodowego prawa jazdy może złożyć tak naprawdę każdy kierowca, posiadający polskie prawo jazdy, które nie zostało mu odebrane. Co ważne, takie prawo jazdy można wyrobić nawet już będąc za granicą – w takim przypadku niezbędna jest pomoc pełnomocnika. Ile sie czeka na prawo jazdy międzynarodowe? Ze względu na to, że nie jest to nowy dokument, bardzo często czas oczekiwania na jego wydanie to około 3 dni.
Wniosek o wydanie międzynarodowego prawa jazdy należy złożyć w dowolnym starostwie powiatowym. Poza złożonym wnioskiem niezbędne będą również odpowiednie zdjęcia, kopia oryginalnego prawa jazdy i potwierdzenie zapłaty. Formalności można załatwić na miejscu osobiście, bądź skorzystać z pomocy pośrednika czy wysłać zestaw dokumentów pocztą.
Dwa wzory międzynarodowego prawa jazdy – kiedy każdy z typów ma swoje zastosowanie?
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że międzynarodowe prawo jazdy występuje w dwóch wzorach. Aby było ważne należy pamiętać o wyrobieniu go w odpowiednim wzorze dla danego państwa. Jeden z typów akceptowany jest przez kraje które podpisały Konwencję Wiedeńską, inny przez te, które podpisały Konwencję Genewską. . Oznacza to, że wybierając się do danego kraju, trzeba wyrobić sobie międzynarodowe prawo jazdy wg. wzoru wiedeńskiego lub genewskiego. Dlatego przed wyrobieniem prawa jazdy międzynarodowego należy upewnić się, która z konwencji została podpisana przez dane państwo. Warto wiedzieć również, że są państwa, które podpisały oba dokumenty.