Zatrzymane prawo jazdy w Polsce – czy można jeździć za granicą?
Wielu kierowców zastanawia się nad tym, czy jeśli w Polsce odbierze się im prawo jazdy, to czy nie mogą oni jeździć i prowadzić samochodu również za granicą? W końcu czysto teoretycznie prawo jazdy zostało im odebrane jedynie w Polsce, według obowiązującego w Polsce prawa. Nie oznacza to, że te same przepisy istnieją również w innych krajach. Jak to zatem wygląda w praktyce?
Spis treści:
Dlaczego może być zabrane nam prawo jazdy?
Zanim jednak przejdzie się do najważniejszych kwestii związanych z tym, czy można jeździć za granicą po odebraniu prawa jazdy w Polsce, warto się najpierw zastanowić nad tym, z jakiego powodu prawo jazdy może zostać w ogóle zabrane.
Oczywiście najczęstszym powodem takiego stanu rzeczy jest przekroczenie prędkości np. o 50 kilometrów na godzinę, co skutkować będzie odebraniem uprawnień na 3 miesiące. Innego typu powodem może być przekroczenie liczby posiadanych punktów karnych. Gdy tak się stanie, jazda po zatrzymaniu prawa jazdy będzie oznaczało spore problemy i naprawdę wysokie grzywny.
Należy pamiętać że zatrzymane prawo jazdy to nie to samo co odebrane prawo jazdy
Zatrzymane prawo jazdy w Polsce a jazda za granicą
Tak się jednak stanie, jeśli kontynuować się będzie jazdę bez prawa jazdy po Polsce. Co się jednak stanie, jeśli będzie się podróżowało za granicą? Teoretycznie nic, ponieważ polskie prawo nie obowiązuje na terenie innych krajów, a jedynie w Polsce. Innymi słowy, jeśli utraci się z jakiegoś powodu prawo jazdy w Polsce, w dalszym ciągu bez większych kłopotów można poruszać się samochodem np. w Hiszpanii czy też Francji.
Nie mając prawa jazdy lub mając zabrane prawo jazdy nie można prowadzić samochodu za granicą. Jest różnica pomiędzy zatrzymaniem prawa jazdy a zabraniem prawa jazdy.
WAŻNE: W momencie gdy kierowca z Polski popełni wykroczenie, za które w danym kraju Unii Europejskiej zatrzymywane jest prawo jazdy, wydawany jest mu zakaz prowadzenia pojazdów na terenie państwa, w którym doszło do wykroczenia na przewidziany przez prawo okres.
Zabrane prawo jazdy za granicą – czy można jeździć po Polsce?
Co jednak w sytuacji, gdy prawo jady straci się na wakacjach np. w wymienionej wcześniej Hiszpanii? Czy mechanizm działania jest w tym wypadku identyczny? Jak się okazuje tak, ponieważ tak samo, jak polskie prawo nie działa w Hiszpanii, tak samo jest na odwrót.
W tym wypadku jedyne co trzeba zrobić, to po powrocie do kraju wystąpić z wnioskiem o wydanie wtórnika prawa jazdy, ponieważ pozostało ono za granicą. Często w takiej sytuacji kierowcy zasłaniają się zgubieniem dokumentu, co jednak jest dość ryzykowne, ponieważ pewnego dnia może zostać ono przesłane przez zagraniczną policję do Polski. Z tego też powodu najlepiej po prostu zgodnie z prawdą przyznać, że prawo jazdy utraciło się np. z powodu przekroczenia prędkości. Polski urzędnik nie może się jednak kierować zagranicznymi przepisami, więc bez najmniejszego problemu powinien wydać wtórnik dokumentu.
Zgodnie z przepisami zakaz prowadzenia dotyczy tylko kraju, w którym doszło do przewinienia
UWAGA: Ta publikacja ma charakter orientacyjny. Nie należy prowadzić samochodu bez prawa jazdy. Autokrata.pl nie odpowiada za szkody i skutki związane z jazdą samochodem bez prawa jazdy.