Kim jest i czym się zajmuje pilot pojazdów nienormatywnych?
Od czasu do czasu zdarza się każdemu zobaczyć na drodze znacznych rozmiarów pojazd, który przewozi nietypowy ładunek. Jest to tzw. pojazd nienormatywny. Zawsze za takim pojazdem jedzie jeszcze jeden samochód, który nazywany jest pilotem. Kim jest pilot pojazdów nienormatywnych, a także czym się on w ogóle zajmuje?
Czym jest pojazd nienormatywny i jego pilot?
Zanim jednak przejdzie się do tego, kim jest pilot pojazdów nienormatywnych i na czym polega przeprowadzany przez niego pilotaż, najpierw warto się zastanowić nad tym, czym taki pojazd w ogóle jest. Czy są jakieś specjalne cechy, które musi on spełniać, aby otrzymać takie właśnie miano?
Według przepisów pojazd nienormatywny to taki, który spełnia choćby jeden z takich parametrów jak długość na poziomie 23 metrów, szerokość 3,2 metry czy też wysokość 60 metrów. Oczywiście pojazdem takim jest również ten, który masą przekracza 60 ton.
Z uwagi na swoje parametry pojazd nienormatywny nie może podróżować po drogach publicznych samodzielnie. Koniecznie musi mieć zapewnioną obstawę w postaci pilota. Jest to pojazd, który jedzie za pojazdem nienormatywnym. Musi być on wyposażony w odpowiednie tablice informujące, że jest pojazdem pilotującym. Co więcej, musi posiadać dwa światła błyskowe o barwie żółtej, a także środki łączności radiowej, aby możliwe było komunikowanie się z pojazdem pilotowanym.
Co należy do zadań pilota?
Warto się w tym miejscu zastanowić jeszcze nad tym, co można zaliczyć do zadań i obowiązków takiego pojazdu pilotującego. Do czego jest on konkretnie wykorzystywany?
Przede wszystkim na samym początku wspomnieć tu trzeba, że pilot zapewnia odpowiednią organizację przejazdu auta pilotowanego. Co więcej, sprawuje on również nadzór nad autem nienormatywnym. Innymi słowy, zapewnia on bezpieczeństwo, a także minimalizowanie utrudnień w ruchu drogowym, które wynikać mogą z obecności w nim pojazdu nienormatywnego.
Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że do uprawnień pilot należy kierowanie ruchem, aby zabezpieczyć przejazd. Co więcej, pilot ma również możliwość czasowego wstrzymania ruchu drogowego, aby umożliwić przejazd pojazdu nienormatywnego.
Jak więc widać, zadania pilota są naprawdę bardzo ważne i odpowiedzialne. Dzięki niemu cały transport ładunku odbywa się bezpiecznie, a także efektywnie.
Pilot zapewnia odpowiednią organizację przejazdu auta pilotowanego