Skutki zbyt dużej ilości oleju w silniku w samochodzie
Przeważnie kierowcy borykają się z problemem zbyt małej ilości oleju w silniku samochodowym, czego efektem może być nawet zatarcie jednostki napędowej i zmuszenie kierowcy do jej remontu. Od czasu do czasu zdarza się jednak i taka sytuacja, gdy w silniku znajdzie się zbyt dużo oleju. Jakie tego mogą być skutki?
Spis treści:
Za dużo oleju w silniku – możliwe konsekwencje
Co może się konkretnie stać, gdy w silniku znajdzie się zbyt duża ilość oleju? Jak się okazuje, może to być dla niego równie destrukcyjne, co zbyt niski jego poziom. Co prawda dolanie np. pół litra więcej, niż jest to wskazane, nie powinno nieść ze sobą żadnych konsekwencji, lecz już jednak dodatkowy litr do tego, co zaleca procent, może spowodować, że uszczelnienie wału korbowego znajdzie się w zbyt dużej ilości oleju, a to może oznaczać ryzyko jego uszkodzenia.
Jest to jednak najbardziej optymistyczna wersja wydarzeń, ponieważ z reguły zbyt wysoki poziom oleju w silniku powoduje powstanie dużych oporów, z którym jednostka będzie musiała sobie poradzić. To oczywiście prowadzi do szybszego zużywania się poszczególnych elementów silnika, a także do zwiększenia jego awaryjności. W skrajnych przypadkach nadmiar oleju może doprowadzić nawet do zassania go przez silnik i zniszczenia jednostki.
Co gdy nalaliśmy zbyt dużo oleju silnikowego ?
Jak więc widać, odpowiedni poziom oleju silnikowego jest naprawdę bardzo ważny. Co jednak w sytuacji, gdy oleju nalejemy przez nieuwagę zbyt dużo? Co wtedy z nim zrobić? Oczywiście najprościej jest olej spuścić. Można go dla pewności całkowicie usunąć, lub też wylać częściowo, sprawdzając przy tym poziom na bagnecie.
W jaki sposób spuścić olej z silnika?
Jest to bardzo proste, lecz wymagać będzie dostania się pod samochód. W misce olejowej znajduje się specjalny spust oleju, który używany jest zawsze w przypadku jego wymiany. Wystarczy tylko go odkręcić, a olej swobodnie zacznie z silnika wyciekać. Jeśli uznamy, że olej został usunięty w odpowiedniej ilości, korek należy po prostu włożyć z powrotem na swoje miejsce.