15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.autokrata.pl 300 0
Auto Krata

Strona główna | Dodaj materiał | Kontakt

AutoKrata
okręgowa stacja kontroli pojazdów

Czym różni się podstawowa i okręgowa stacja kontroli pojazdów

Każdy kto jest kierowcą i posiada własny samochód przynajmniej raz w roku odwiedza miejsce jakim jest okręgowa stacja kontroli pojazdów przy okazji badania technicznego. Ważne badanie techniczne jest warunkiem koniecznym do dopuszczenia pojazdu do poruszania się po drogach. To drugi obok ważnego OC obowiązek każdego kierowcy. Termin takiego badania jest ściśle określony w dowodzie rejestracyjnym. Pod żadnym pozorem nie wolno go przekroczyć. Brak aktualnego badania może się skończyć mandatem od policji w razie kontroli oraz zabraniem dowodu rejestracyjnego. Na badanie techniczne kierowca może zostać też skierowany pomimo odległego terminu gdy funkcjonariusze będą mieli wątpliwości odnośnie stanu technicznego.

Podstawowa stacja kontroli pojazdów

Którą stację powinniśmy wybrać? Kierowców posiadających samochody do 3,5 tony obsługuje podstawowa stacja kontroli pojazdów. Obsługują one samochody osobowe, motocykle, przyczepy, auta dostawcze. W tego rodzaju stacji można bez problemu wykonać okresowa badania techniczne.

podstawowa stacja kontroli pojazdów

podstawowa stacja kontroli pojazdów

Okręgowa i wojewódzka stacja kontroli

Inne rodzaje stacji kontrolujących stany techniczne pojazdów to okręgowa stacja kontroli oraz wojewódzka stacja kontroli pojazdów. W tych warsztatach dokonuje się oceny technicznej samochodów o masie przekraczającej 3,5 tony, a także samochodów ciężarowych. Wykonuje się tam badania techniczne podstawowe, okresowe oraz badania samochodów, które są po kolizjach.

Okręgowa stacja kontroli pojazdów

Okręgowa stacja kontroli pojazdów

Jak wygląda kontrola pojazdu i jakie elementy się na niej sprawdza

Aby przejść kontrolę techniczną samochód musi być być przede wszystkim sprawny technicznie. Na kontroli sprawdza się między innymi hamulce, oświetlenie oraz poziom spalin. Kontrolerzy zaglądają pod maskę samochodu oraz dokładnie oglądają podwozie pod kątem wycieków i korozji. Poza stanem technicznym każdy kierowca powinien zadbać, by samochód był wyposażony w gaśnicę z ważnym przeglądem, trójkąt ostrzegawczy oraz koło zapasowe.

Podczas kontroli sprawdzany jest też przebieg pojazdu, który za każdym razem wpisywany jest do oficjalnego rejestru, co ma za zadanie wyeliminować popularny kiedyś problem przekręcania liczników w samochodach osobowych.

ładowanie akumulatora
Poprzedni post
Ładowanie akumulatora – Jak długo ładować akumulator prostownikiem ?
wyrejestrowanie samochodu po sprzedaży
Następny post
Wyrejestrowanie samochodu po sprzedaży – Gdzie i kiedy złożyć wniosek ?