Jak działają czujniki ciśnienia w oponach?
Według danych nawet płowa kierowców nie kontroluje regularnie ciśnienia w kołach. To duży błąd, ponieważ zbyt mała ilość powietrza w oponach przyczynia się nie tylko do nadmiernego ich zużycia, ale również zwiększenia zużycia paliwa. Taki stan rzeczy może tworzyć również poważne zagrożenie w czasie jazdy. Aby uniknąć takich problemów, producenci coraz częściej decydują się na zastosowanie czujników ciśnienia w oponach.
Spis treści:
Podział czujników ciśnienia w oponach
Czujniki ciśnienia w oponach można podzielić na dwie grupy:
- urządzenia do pomiaru bezpośredniego, które umiejscawiane są we wnętrzu opony, dostarczając dokładnej informacji o wartości ciśnienia w oponie. System składa się z elementów takich jak czujnik ciśnienia, nadajnik radiowy oraz źródło zasilania;
- urządzenia do pomiaru pośredniego, które przy wykorzystaniu metod pomiaru pośredniego informują kierowce o nagłym spadku ciśnienia w oponie. Ich budowa jest dość prosta, a koszt zakupu niezbyt wygórowany. Ich zastosowanie najczęściej dotyczy pojazdów z klasy średniej i niższej.
Jak działają czujniki ciśnienia w oponach?
Urządzenia do pomiaru bezpośredniego są znacznie bardziej precyzyjne, jeśli chodzi o wykonywanie pomiarów ciśnienia w oponach. System natychmiastowo przekazuje informacje do komputera głównego. Warto pamiętać o tym, że jeżeli dojdzie do zamiany kół miejscami, czujniki muszą zostać zresetowane, a pomiary wykonane od początku i wgrane do systemu. Warto mieć świadomość tego, że jest to zadanie, którego nie można wykonać samodzielnie, a wiec niezbędne jest skorzystanie z pomocy specjalisty.
Jakie są największe zalety czujników ciśnienia w oponach?
Stosowanie czujników ciśnienia w oponach niesie ze sobą wiele korzyści. Ich zastosowanie pozwala nie tylko na utrzymanie stałego ciśnienia w oponach (co ma znaczący wpływ na zmniejszenie tempa zużywania się ogumienia oraz bezpieczeństwa jazdy), ale także zmniejsza drogę hamowania. Wielu kierowców nie kontroluje ciśnienia w oponach zapominając o tym, że jeżeli jest ono zbyt niskie, to zwiększa się zużycie paliwa, przez co w przypadku wielu pojazdów jazda staje się mało ekonomiczna. Czujnik ciśnienia w oponach wpływa nie tylko na bezpieczeństwo kierowcy i innych uczestników ruchu drogowego, ale i na komfort prowadzenia auta.