Ile wynosi koszt przerejestrowania/ rejestracji samochodu ?
Wielu osobom wydaje się, że kupienie samochodu to jedyny koszt, jaki trzeba ponieść na drodze do możliwości swobodnego poruszania się nim. Jak się okazuje, nie można zapominać o bardzo ważnej sprawie związanej z opłaceniem rejestracji samochodu. Jak to wygląda w szczegółach?
Spis treści:
Dlaczego przerejestrowanie samochodu jest takie ważne ?
Zanim jednak przejdzie się do szczegółów związanych z tym, jaki jest koszt przerejestrowania auta, najpierw warto się zastanowić nad tym, z jakiego powodu jest to w ogóle tak ważne. Oczywiście wymaga tego prawo, lecz oprócz tego zdrowy rozsądek.
W tej kwestii dobrze się jest posłużyć po prostu przykładem. Jeśli bowiem przekroczy się prędkość, spowoduje wypadek, czy też nawet zwykłą stłuczkę, według systemu auto nie będzie w naszym posiadaniu, lecz poprzedniego właściciela, co może zrodzić wiele kłopotów. Warto więc od razu po zakupie wszystko uregulować, aby nie mieć z tego tytułu niepotrzebnych problemów.
Jakie dokumenty należy zabrać ze sobą gdy chcemy przerejestrować samochód ?
Podstawową sprawą, o której trzeba pamiętać, gdy chce się zrealizować przerejestrowanie samochodu po jego zakupie, to skompletowanie wszystkich potrzebnych do tego rzeczy. A tych jak się okazuje, jest kilka. Przede wszystkim trzeba przygotować na tę okazję dokument potwierdzający tożsamość, dowód własności pojazdu, kartę pojazdu, potwierdzenie ubezpieczenia OC, a także otrzymane z autem tablice rejestracyjne.
Gdy tylko uda się już przygotować wszystkie powyższe przedmioty, należy z nimi udać się do najbliższego wydziału komunikacji. Tam oprócz wypełnienia wymaganych dokumentów, koniecznie trzeba będzie wnieść stosowną opłatę. Jaki to jest koszt?
Jaki jest koszt rejestracji samochodu?
Ile w taki razie trzeba będzie zapłacić za uregulowanie wszystkich wymaganych podczas kupowania auta należności? Jak się okazuje, nie jest to wcale tak duża kwota, jak się może wydawać.
Przede wszystkim pamiętać trzeba o podatku oraz ewentualnym cle, jeśli auto kupowane jest z zagranicy. Opłaty te wynoszą 3,1 lub 18,6%, a także 10% wartości samochodu. Jeśli auto kupione zostało w Polsce, to zapłacić trzeba będzie podatek od czynności cywilnoprawnych, czyli 2% wartości auta.
Klasyczną opłatą jest również ta ponoszona podczas rejestrowania auta, czyli 180 złotych i 50 groszy, które trzeba zapłacić za nowy dowód rejestracyjny, tablice, oraz komplet naklejek.
Koszt rejestracji samochodu to 180zł i 50 groszy