15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.autokrata.pl 300 0
Auto Krata

Strona główna | Dodaj materiał | Kontakt

AutoKrata
jak przechowywać opony

Jak poprawnie przechowywać opony ?

Powszechnie wiadomo, że w samochodzie dwa razy do roku koniecznie trzeba zmienić opony pomiędzy letnimi a zimowymi. To o czym jednak mało kto mówi, to jak przechowywać opony, których się aktualnie nie używa? Do czego może doprowadzić złe przechowywanie opon, a także jak powinno się to robić w odpowiedni sposób?

Dlaczego przechowywanie opon jest tak ważne?

Zanim jednak przejdzie się do tego, w jaki sposób powinno się poprawie przechowywać opony, najpierw trzeba sobie zdać dokładnie sprawę z tego, z jakiego powodu jest to w ogóle istotne, w jakich warunkach i w jakiej pozycji takie opony są przechowywane.
Przede wszystkim zauważyć trzeba to, jak ogromnie ważne są warunki, w których opony się przechowuje. Jeśli postawi się je w miejscu o dużej wilgotności lub też wysokiej, lub niskiej temperaturze, mogą one zostać uszkodzone. Podobnie sprawa się ma, jeśli opony bez felg zostaną postawione pionowo. Odkształcą się one i nie będzie możliwe ich poprawne wyważenie.

Czego należy unikać przy przechowywaniu opon ?

Głównym wrogiem gumy jest światło ultrafioletowe. Z czasem zmienia strukturę gumy, zmniejsza jej elastyczność i prowadzi do pękania. Dlatego na otwartym słońcu zostaw niechciane. Konieczna jest ochrona opon przed opadami atmosferycznymi – deszczem i śniegiem.

Co może się stać z oponą jeżeli będziemy ją przechowywali w nieodpowiednich warunkach ?

  • Deformacja związku z powodu obecności „efektu pamięci”.
  • Ściśnięcie, wystawanie boków opony powoduje, że guma „zapamiętuje” ten stan i później pojawiają się trudności z montażem na feldze;
  • Wysychanie z powodu ekspozycji na temperaturę i suchego środowiska, co następnie prowadzi do powstawania mikropęknięć
  • Korozja opony spowodowana wysoką wilgotnością.

Przed składowaniem opony należy ją umyć i wyczyścić gdyż mogła się na niej zebrać sól i inne toksyczne substancje które mogą naszą oponę uszkodzić.

Jak przechowywać opony?

Jak więc widać to, w jaki sposób przechować się będzie nieużywane aktualnie opony, ma kolosalne znaczenie dla tego, w jaki sposób przetrwają one zimę lub lato. Gdzie i jak zatem powinno się je składować?
Bardzo często wybierane jest przechowywanie opon w garażu. Jeśli ma się koła na felgach, to mogą one stać właściwie w każdej pozycji, lecz jeśli posiada się je bez felg, to najlepiej je ustawić w pozycji leżącej na sobie. Zapobiegnie to ich odkształcaniu.
Jeśli jednak nie posiada się odpowiednich warunków do tego, aby przechowywać samodzielnie opony, nic nie stoi na przeszkodzie, aby znaleźć dla nich dobre miejsce. Szczególnie poleca się po prostu warsztat wulkanizacyjny, w którym zmienia się opony. Za niewielką opłatą będzie w nim można przechować opony w odpowiednich warunkach.

Pokrowce na opony

UWAGA: W przypadku długotrwałego przechowywania zaleca się stosowanie specjalnych pokrowców na każdą oponę w celu ograniczenia wpływu czynników zewnętrznych.

Temperatura przetrzymywania opon

Temperaturę tę należy utrzymywać przez cały okres przechowywania. Zabrania się przechowywania opon w pobliżu substancji palnych i palnych: olejów, benzyny, rozpuszczalników, farb, smarów.

Przetrzymywanie opon założonych na felgę

Opony, które są przechowywane zmontowane z felgą samochodową, należy przechowywać zawieszone na drucianych hakach lub ułożone w stos. Podczas długotrwałego przechowywania należy zmienić kolejność opon w stosach.

Podczas przechowywania opony należy wykluczyć poniższe czynniki:

  • narażenie na ozon, tlen, ciepło, światło UV, rozpuszczalniki organiczne, smary, kwasy, paliwa i zasady;
  • kontakt z substancjami żrącymi lub utleniającymi;
  • tworzenie ciągłego obciążenia po jednej stronie z powodu hałd lub załamań.

Gdzie szukać informacji na ten temat przechowywania opon ??

Wiele osób mimo wygody korzystania z warsztatów i różnego rodzaju przechowalni, mimo wszystko woli przechowywać opony samodzielnie. Zwyczajnie część kierowców nie ma dużego zaufania do takich miejsc.
Jeśli chce się zdobyć na temat przechowywania opon duże ilości informacji np. od strony ich poprawnego przygotowania do składowania, dobrym pomysłem będzie odwiedzenie strony producenta opony na której takie i wiele innych informacji będzie można zdobyć.

co ile wymiana oleju
Poprzedni post
Co ile wymiana oleju w samochodzie?
Następny post
Jak zezłomować auto ? – Wymagane dokumenty i procedura