Ładowanie akumulatora – Jak długo ładować akumulator prostownikiem ?
Każdy kierowca doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważnym elementem jego pojazdu jest akumulator. Nie tylko daje on możliwość korzystania z poszczególnych urządzeń elektrycznych w aucie, lecz oczywiście umożliwia uruchomienie silnika. Nie każdy jednak wie, w jaki sposób naładować akumulator prostownikiem w sytuacji, gdy się rozładuje. Warto wiedzieć na ten temat nieco więcej, ponieważ problem rozładowanego akumulatora jest znacznie częściej spotykany, niż się może wydawać.
Spis treści:
Kiedy akumulator może się rozładować?
Na samym początku warto dowiedzieć się tego, z jakiego powodu akumulator może się rozładować? Co może być tego powodem i w jakich sytuacjach można się tego zjawiska częściej spodziewać?
Przede wszystkim na wstępie należy zaznaczyć, że akumulator rzadko kiedy bywa naładowany w całości. Uruchomienie silnika wymaga ogromnej porcji energii, której odzyskanie wymaga dość długiego jechania autem. Wedle wielu szacunków przyjmuje się, że po uruchomieniu samochodu powinno się jechać nim przez nawet pół godziny, aby alternator mógł taką samą ilość energii ponownie dostarczyć do baterii.
Na ilość energii w akumulatorze wpływa również niska temperatura, co szczególnie mocno widoczne jest w zimie, gdy o poranku, po staniu całą noc na mrozie, ilość energii jest zwyczajnie zbyt mała, aby uruchomić silnik.
Jak poprawnie odłączyć akumulator?
W sytuacji, gdy o poranku zastanie się rozładowany akumulator, konieczne staje się jego naładowanie prostownikiem. Jak się to powinno zrobić?
Podstawową sprawą, o której trzeba pamiętać, jest odłączenie akumulatora od instalacji samochodowej. W tej sytuacji najważniejsze jest to, aby zachować odpowiednią kolejność odłączania klem. Krytycznie ważne jest to, aby zawsze od auta odłączać pierwszą klemę minusową. Rozłącza się w ten sposób obwód i zabezpiecza się przed uszkodzeniem baterii. Jeśli odłączy się klemę plusową i przypadkowo dotknie nią do karoserii, nastąpi zwarcie, które oznaczać będzie krzesanie iskier oraz wysokie prawdopodobieństwo przyspawania klemy do karoserii, a być może nawet uszkodzenia instalacji elektrycznej auta i samego akumulatora.
Jak ładować akumulator prostownikiem?
Gdy ma się już poprawnie odłączony od auta akumulator, powinno się go z niego wyjąć i postawić w stabilnym, bezpiecznym miejscu. Następnie można przejść do podłączania go do prostownika. Prostownik to urządzenie, które czerpie energie z instalacji elektrycznej, przekształca napięcie na odpowiednie dla akumulatora i „prostuje” prąd ze zmiennego na stały. Jak podłączyć prostownik do akumulatora? Wystarczy tylko zacisnąć jego klemy na stykach baterii, a następnie podłączyć urządzenie do sieci elektrycznej. Oczywiście klemy należy podłączyć według oznaczenia, czyli plus do plusa i minus do minusa.
Jak długo ładować akumulator prostownikiem?
Jak długo ładować akumulator prostownikiem? Wszystko tak naprawdę zależy od tego, jaka jest pojemność baterii oraz jaką moc ma sam prostownik, lecz z reguły ładowanie akumulatora prostownikiem powinno trwać około 10 godzin. Pozwoli to na pełne jego naładowanie. Oczywiście zdarzają się sytuację, gdy nie można tyle czekać. Można wtedy podładować baterię jedynie na tyle, aby dało się jednorazowo uruchomić silnik, aby później doładować akumulator już alternatorem podczas jazdy. W takiej sytuacji wystarczy około 30 minut ładowania. W skrajnych sytuacjach można ustawić na prostowniku większy prąd ładowania, co znacznie przyśpieszy ten proces, lecz nie powinno się tego nadużywać z uwagi na duże ryzyko uszkodzenia akumulatora.
Ok 10 godzin – tyle powinno trwać ładowanie akumulatora prostonikiem
Wiele osób podczas ładowania prostownikiem akumulatora obawia się, że dojdzie do uszkodzenia baterii, jeśli nie odłączy się od niej urządzenia na czas. Jest to jednak niepotrzebna obawa, ponieważ nowoczesne prostowniki posiadają odpowiednią funkcję, która wykrywa stopień naładowania akumulatora i w sytuacji, gdy będzie on już pełen, zatrzymują swoją pracę. Ma się wtedy pewność, że nawet jeśli przegapi się zakończenie ładowania, nic się złego nie wydarzy.
Jak podłączyć akumulator do samochodu?
Jeśli ładowanie prostownikiem zostało już zakończone, nie pozostaje nic innego, jak tylko podłączyć baterię do samochodu. W tej sytuacji pamiętać trzeba jednak o tym, że powinno się ją podłączać odwrotnie, niż się ją odłączało. Innymi słowy, najpierw powinno się podpiąć klemę z plusem, a następnie, żeby zamknąć obwód klemę z minusem. Zapobiegnie to niepotrzebnemu krzesaniu iskier na styku akumulatora, co mogłoby spowodować uszkodzenie baterii oraz oczywiście instalacji elektrycznej samochodu.