Oświadczenie sprawcy kolizji – jak je sporządzić?
Podczas kolizji drogowej nie trzeba wzywać policji pod warunkiem, że jej uczestnicy są zgodni, co do przebiegu kolizji i potrafią się dogadać poprzez spisanie oświadczenia, w którym opisują zaistniałą sytuację.
Spis treści:
Jak zabezpieczyć miejsce zdarzenia drogowego?
Jeżeli doszło do kolizji należy usunąć samochody z drogi, by nie utrudniały przejazdu innym pojazdom. Jeżeli auta są bardzo uszkodzone i nie można ich przestawić trzeba rozstawić trójkąt ostrzegawczy w odległości zgodnej z zasadami ruchu drogowego:
- 100 m – od miejsca kolizji lub wypadku na autostradzie lub drodze ekspresowej,
- 30 do 50 m – od miejsca wypadku na drogach poza terenem zabudowanym,
- obok lub na samochodzie – nie wyżej niż metry od ziemi na terenie zabudowanym.
Jeżeli mamy do czynienia z wypadkiem nie wolno zmieniać położenia pojazdów, ponieważ jest to przestępstwo. W takiej sytuacji osoby biorące udział w wypadku doznają obrażeń, a ich nieumiejętne przeniesienie może doprowadzić do uszkodzenia kręgosłupa.
Kiedy trzeba wezwać policję?
Jeżeli uczestnicy zdarzenia drogowego nie odnieśli obrażeń, a kierowcy pojazdów samodzielnie z nich wysiadają i potrafią wskazać winnego nie trzeba wzywać policji. Taka sytuacja pozwoli zaoszczędzić czas oraz uniknąć kary. jaką jest mandat i punkty karne.
W sytuacji, kiedy nie wzywamy policji i potrafimy się między sobą dogadać należy spisać oświadczenie zawierające przyznanie się do winy sprawcy kolizji. Oświadczenie to napisać powinien sprawca, by potem nie mógł się go wyprzeć.
W sytuacji, kiedy kierowcy nie mogą się porozumieć lub jeden z nich jest pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających, a także nie ma ważnego OC, trzeba wezwać policję, która pomoże ustalić winnego oraz przygotować odpowiedni dokument.
Obecność policji jest także konieczna, kiedy firma ubezpieczeniowa wymaga tego, aby wypłacić odszkodowanie. Podczas kolizji warto to zweryfikować, żeby uniknąć problemów dotyczących wypłaty odszkodowania.
Co powinno zawierać oświadczenie sprawcy kolizji?
Oświadczenie powinno zawierać następujące elementy:
-
-
-
- dane osobowe sprawcy oraz poszkodowanego, w których skład wchodzą imiona, nazwiska, adresy zameldowania oraz numery dowodów osobistych,
- numery praw jazdy osób biorących udział w kolizji oraz nazwy organów, które je wydały,
- numery tablic rejestracyjnych samochodów,
- numery ubezpieczenia OC sprawcy kolizji oraz nazwę ubezpieczyciela,
- dokładne oświadczenie kto jest sprawcą kolizji,
- prosty, ale i dokładny szkic opisujący zdarzenie,
- miejsce kolizji,
- podpis obu stron uczestniczących w kolizji.
-
-
Oświadczenie sprawcy kolizji do pobrania
Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji w formacie jaki Cie interesuje.