Oznaczenia opon samochodowych. Jak je zrozumieć?
Wymiana opon samochodowych to krok, na który decyduje się wielu kierowców. Najczęściej konieczność wymiany wynika ze zużycia opon, czasem wymienia się je z uwagi na wiek i stan gumy. Warto poznać oznaczenia na oponach, by wiedzieć, czy te, które chcemy założyć są odpowiednie dla naszego pojazdu i warte uwagi.
Spis treści:
Rozmiar opon samochodowych
Najczęściej szukane są oznaczenia opon samochodowych mówiące o ich rozmiarze. Na oponach łatwo je znaleźć, to bardzo widoczne przetłoczenia w formacie X/Y R Z gdzie znaki X, Y, Z to określone liczby. X to szerokość opony, Y to wysokość, Z zaś to rozmiar felgi. Pierwsze dwie wartości podane są w milimetrach, rozmiar felgi zaś w calach. Dla przykładu opona o rozmiarze 205/55 R16 to opona o szerokości 205 milimetrów, wysokości 55 milimetrów, którą można założyć na felgę o rozmiarze 16 cali.
Opony zimowe
Doświadczony kierowca pozna je po dużej ilości specyficznych nacięć na bieżniku – tak zwanych lamelach. Warto jednak wiedzieć, że opony zimowe są też odpowiednio oznaczane. Na boku opony producenci dodają symbol płatka śniegu i/lub symbol potrójnego szczytu górskiego. Jeśli na oponach nie ma takich grafik, bez wątpienia nie są one oponami zimowymi, co najwyżej wielosezonowymi. Warto tu dodać, że odróżnienie opon wielosezonowych od opon – na przykład – letnich jest bardzo trudne. Tu najlepiej polegać na danych producenta lub informacjach od sprzedawcy
Oznaczenia M+S opony
Bardzo mylącym oznaczeniem są litery M+S. Wiele osób błędnie rozumie to jako oznaczenie opon zimowych. Nic bardziej błędnego. To oznaczenie nawiązuje do angielskich słów „mud” czyli błoto i „snow”. Oznaczają oponę, na której można poruszać się na śniegu i błocie. Takie warunki są jednak w większości pór roku. Opona z takimi oznaczeniami nie musi być stricte zimową.
Indeks nośności
2 cyfry i litera to oznaczenie indeksu nośności opony. Aby rozszyfrować to oznaczenie, trzeba porównać je z tabelami producenta. Warto jednak pamiętać, że indeks nośności pojedynczej opony musi stanowić co najmniej 1/4 dopuszczalnej masy całkowitej naszego pojazdu. Litera oznacza indeks prędkości, czyli maksymalną prędkość, z którą można poruszać się na danych oponach
Tubeless
Taki napis to nic innego niż stwierdzenie, że to opona bezdętkowa. Jeśli go nie ma, do opony trzeba dokupić dętki w odpowiednim rozmiarze.
Data produkcji opony
Oznaczenia za napisem DOT oznaczają przybliżoną datę produkcji opony. To bardzo ważne oznaczenie. Warto pamiętać, że opony z biegiem czasu nie tylko się zużywają. Pogarsza się też ich jakość, dlatego nawet świetnie wyglądające kilkuletnie opony nie nadają się do założenia. Za napisem DOT znajdują się cztery cyfry. Dwie pierwsze to tydzień, a dwie ostatnie to rok produkcji opony.
TWI
Pomiędzy bieżnikiem opony znajdziemy specyficzne wypustki. Z boku opony zaś oznaczenia tych miejsc czyli TWI. Te wypustki to nic innego jak miernik zużycia opony. Jeśli bieżnik opony się z nimi zrównał, oznacza to, że ma mniej niż 1,6 milimetra głębokości. Takie opony nadają się do wyrzucenia, nie wolno się na nich się poruszać, bowiem jest to łamanie prawa ale też sprowadzanie niebezpieczeństwa na siebie i innych, takie opony bowiem mają o wiele gorszą przyczepność.