Parujące szyby w aucie – jak sobie z tym poradzić ?
Parujące szyby w aucie to niewątpliwie zmora niejednego kierowcy. Problem jest bardzo uciążliwy w momencie, gdy goni czas i liczy się każda minuta. Przyczyn takiego zjawiska jest wiele.
Spis treści:
Zaparowane szyby w samochodzie
Zaparowane szyby w aucie mogą mieć źródło w niesprawnym działaniu nawiewów. W samochodach kwestią kluczową jest cyrkulacja powietrze, warto więc dbać o wentylator, a jeśli nie działa on prawidłowo, to szyby będą pokrywały się wilgotnym filmem. Kolejnym czynnikiem, który wpływa na parowanie jest oczywiście wilgoć. Podczas jesieni, a także zimy do auta dostaje się woda w różnych postaciach. W momencie kiedy woda zaczyna już parować, to rośnie też poziom wilgoci w samochodzie. Symbioza wilgoci, zimnego oraz ciepłego powietrza, może sprawić, że para będzie unosić się do góry i osadzi się na szybie samochodu. Kolejnym czynnikiem jest zapchany filtr kabinowy, który będzie kolejnym źródłem parujących szyb w samochodzie. Brudny i zanieczyszczony filtr będzie gromadził wilgoć razem z powietrzem idącym z zewnątrz. Będzie to skutkowała parowaniem szyb w aucie. Awaria radiatora oraz nagrzewnicy to bardzo rzadka przyczyna, ale także trzeba ją wziąć pod uwagę. Awaria takowa spowoduje, że do wnętrza auta przedostanie się płyn chłodniczy, co będzie prowadziło do zawilgocenia i zaparowania szyb.
Parowanie szyb w aucie – jak sobie z tym poradzić ?
Jeśli wiadomo już, dlaczego szyby w aucie parują, to warto zapoznać tajniki radzenia sobie z tym problemem. Warto uruchomić klimatyzację czy ogrzewanie. Ogrzanie auta sprawi, że para z szyb zniknie w ciągu kilku chwil. Wystarczy skierować nawiew na naszą przednią szybę samochodu i znowu uzyskamy pełną widoczność drogi. Podczas zimy, przed wejściem do auta warto otrzepać buty ze śniegu. Warto też kupić dywaniki gumowe, ponieważ chłoną one sporo wilgoci. Co więcej, samochód należy także wietrzyć i od czasu do czasu solidnie go posprzątać oraz odkurzyć. Przed rozpoczęciem jazdy warto umyć wszystkie szyby specjalnym płynem do szyb, a następnie dobrze wytrzeć je za pomocą ręcznika papierowego. Parujące szyby to niewątpliwie zmora wielu kierowców i warto odpowiednio się przed nimi zabezpieczyć. Można także zakupić specjalne preparaty przeciwko parowaniu, które skutecznie będą eliminować ten problem.
Jak szybko odparować szyby w samochodzie ?
Wewnątrz, w samochodzie jest cieplej i bardziej wilgotno. Oddychasz – a to jest wilgotne powietrze. Twoje ciało wytwarza ciepło, ogrzewając wnętrze i oczywiście piec działa, co ogrzewając wnętrze tylko pogarsza sytuację. W rezultacie kilka minut po włączeniu silnika naprawdę nie widać ulicy – na zimnym szkle tworzy się cienka, ale gęsta, mokra powłoka.
Najszybszym sposobem na zmniejszenie wilgotności jest obniżenie temperatury wewnątrz samochodu. Zapobiegnie to kondensacji wilgoci na szkle. Włącz nawiewy ale bez ogrzewania (zimne powietrze) lub otwórz okno ( aby temperatura na zewnątrz i wewnątrz auta się wyrównała). To najszybsze sposoby na rozproszenie pary na szkle. Pomaga również włączenie klimatyzatora. Suche, chłodne powietrze szybko usunie mgławicę z przedniej szyby, a następnie z bocznych szyb.
W SKRÓCIE: Jak szybko odparować szyby w samochodzie ?
- Włącz zimny nawiew
- otwórz okno
- uruchom klimę