Piszczące hamulce w samochodzie – Co należy wiedzieć
Każdy kierowca doskonale wie, jak ważne jest poprawne działanie układu hamulcowego w posiadanym samochodzie. Bez niego jazda autem staje się po prostu skrajnie niebezpieczna. Nic więc dziwnego, że dosłownie każdy kierowca zwraca dużą uwagę na wszystkie pojawiające się nieprawidłowości w działaniu tego układu. Szczególnie jeśli zaczyna on wydawać niepokojące dźwięki, takie jak piszczenie.
Spis treści:
Dlaczego hamulce piszczą?
Żeby zrozumieć to, dlaczego występuje piszczenie przy hamowaniu, a także czego może być zwiastunem, trzeba się najpierw w podstawowym zakresie zorientować, jak działają hamulce. Jak się okazuje, jest to dość proste, ponieważ po naciśnięciu pedału hamulca przez kierowcę, następuje zaciśnięcie się na tarczy hamulcowej zacisku, który dociska do niej klocki.
Piszczenie hamulców pojawia się wtedy, gdy klocek dociskany jest do tarczy w sposób nierównomierny, czyli na danym fragmencie tarczy mocniej, a na innym słabiej. Doprowadza to do drgań tarczy i klocków, co objawia się piskiem.
Co powoduje pisk?
Skoro już wiadomo, z jakiego powodu hamulce mogą piszczeń, warto się teraz zastanowić nad tym, co konkretnie powoduje pisk, czyli co może być jego powodem.
Podstawowym powodem pisku może być zużycie się hamulców, a w pierwszej kolejności klocków hamulcowych. Jeśli okładzina na nich zedrze się zbyt mocno, może to być powodem piszczenia.
Innego typu często spotykanym źródłem piszczących hamulców, jest ich nieprawidłowy montaż, czyli nierównomierne przyleganie klocków do tarczy.
Czasem zdarza się i tak, że piszczenie jest powodem złego dopasowania poszczególnych elementów do siebie. Ma to miejsce, gdy zastosuje się np. lepsze sportowe klocki do zwykłych, seryjnie montowanych w danych samochodzie tarcz.
Ostatnim elementem może być rodzaj zamontowanych klocków. W wielu przypadkach zamienniki i klocki wielu chińskich firm potrafią piszczeć. Są tańsze jednak podobnie hamują jednak słychać pisk podczas hamowania.
Co zrobić, gdy hamulce piszczą?
Piszczące hamulce to nie tylko problem natury dźwiękowej, lecz przede wszystkim nieprawidłowo działający układ hamulcowy. Co więc powinno się zrobić w sytuacji, gdy takie zjawisko zacznie występować?
Jeśli hamulce są dopiero po wymianie, a taki pisk się pojawi, kierowca powinien się udać z autem do warsztatu na lepsze dopasowanie do siebie poszczególnych elementów. Jeśli jednak hamulce od dłuższego czasu nie były serwisowane, pisk może być zwiastunem konieczności ich dokładnego skontrolowania i być może dokonania w nich określonego rodzaju wymian. Podjęcie odpowiednich działań jest bardzo ważne, ponieważ zignorowanie piszczenia może nawet doprowadzić do awarii układu hamulcowego.
Dlaczego hamulce piszczą ?
- źle dobrany klocek hamulcowy
- zużyte klocki hamulcowe
- zamontowane zamienniki lub inne chińskie klocki hamulcowe
- uszkodzona lub zużyta tarcza hamulcowa
- uszkodzone klocki lub tarcza hamulcowa
- uszkodzony zacisk kamulcowy