Podatek od kupna samochodu. Co należy wiedzieć ?
Nie każdy o tym wie, lecz kupując samochód oprócz ceny samego auta, trzeba dodatkowo zapłacić odpowiedni podatek od zakupu samochodu. Wiele osób nie ma o tym pojęcia, co może doprowadzić do bardzo poważnych nieprzyjemności. Co zatem trzeba wiedzieć o tym podatku?
Spis treści:
Kiedy trzeba zapłacić podatek od zakupu auta?
Na samym początku warto się zastanowić nad tym, kiedy trzeba zapłacić podatek od samochodu, a kiedy taka danina nie jest potrzebna. Jak to więc wygląda w szczegółach?
Jeśli kupuje się auto nowe, czy też z komisu lub od firmy, która zajmuje się sprzedażą aut, nie trzeba podatku płacić, ponieważ dowodem zakupu jest faktura VAT-marża lub też zwykła faktura, a te są zwolnione z takiego opodatkowania. Podatek od zakupu auta obowiązuje nowego właściciela wtedy, gdy auto zakupiono od osoby prywatnej, która nie prowadzi działalności gospodarczej związanej z handlem autami.
Ile wynosi podatek od zakupu samochodu i do kiedy trzeba go zapłacić?
Jak zatem widać, jeśli tylko nabywa się samochód używany od osoby prywatnej, konieczne staje się zapłacenie takiego podatku. Warto się jednak zastanowić nad tym ile wynosi podatek od kupna samochodu, a co najważniejsze, ile ma się czasu na to, aby go uregulować.
Podatek od zakupu auta wynosi dokładnie 2% jego wartości. Oczywiście wartość samochodu wpisana jest w umowie i na jej podstawie należy się rozliczyć. Co jednak bardzo ważne, nie można zaniżyć wartości samochodu, ponieważ w wyniku kontroli urzędniczej, tak czy inaczej, oszacowana zostanie średnia wartość auta i na jej podstawie trzeba się będzie rozliczyć.
2% – tyle wynosi podatek od zakupu samochodu.
Ile mamy czasu na zapłatę podatku od zakupu samochodu
Ile wynosi czas na zapłatę takiego podatku? Od momentu kupna, czyli podpisania umowy, ma się na to dokładnie 14 dni. Jeśli nie zapłaci się takiego podatku, lub też przekroczy się wskazany w ustawie termin, trzeba się liczyć z karami finansowymi. O jakiej wartości kar mowa? Urząd skarbowy wymierzyć może kare od 1/10 do nawet 20 minimalnych pensji. Mowa jest więc o bardzo znacznych karach, które w maksymalnym wymiarze mogą wynosić prawie 60 tysięcy złotych. Warto więc pilnować tego podatku i w odpowiednim terminie, a także w prawidłowej kwocie się z niego rozliczyć. Otrzymanie kary jest w tym wypadku zupełnie nieopłacalnym działaniem. Tym bardziej że prędzej czy później fiskus zgłosi się po każdy niezapłacony podatek.