Ile można przyciemnić szyby z przodu ?
Przyciemnione szyby w samochodzie nie są już rzadkością i luksusem zarezerwowanym dla VIP-ów. Coraz więcej kierowców decyduje się na ciemne szyby w samochodzie kierując się względami estetycznymi i praktycznymi.
Spis treści:
Dlaczego warto przyciemnić szyby w samochodzie?
Ciemne szyby w samochodzie nadają autu nie tylko indywidualnego charakteru, ale znacznie poprawiają bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów. Folia przyciemniająca odbija promienie słoneczne, w tym promienie UV. Zapobiega to oślepieniu kierowcy, nie blaknie tapicerka w samochodzie, auto znacznie wolniej się nagrzewa, co podnosi komfort jazdy.
Bardziej przyciemnione szyby tylne chronią wnętrze samochodu przede wzrokiem wścibskich osób lub potencjalnych złodziei szukających pozostawionych cennych przedmiotów.
Dlaczego warto przyciemnić szyby w aucie ?
- odbijają promienie słoneczne
- redukują temperaturę w środku auta
- dzięki nim nie blaknie tapicerka w samochodzie
- chronią zawartość samochodu przed wścibskimi osobami
- nadają nietuzinkowego wyglądu pojazdowi
Jak przyciemnić szyby zgodnie z przepisami?
Przyciemnianie szyb w samochodzie jest całkowicie legalne, ale pod warunkiem, że będzie dokonane zgodnie z przepisami. Reguluje to przede wszystkim rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 2002 r. § 8 ust. 5 określa dokładnie ile można przyciemnić szyby z przodu i z tył. Kwestię tę regulują także przepisy Prawa o ruchu drogowym, które mówią, że kierowca musi mieć zapewnioną pełną widoczność.
Przyciemnienie szyb przednich
Zgodnie z tym, szyba przednia i szyby przednie boczne muszą przepuszczać 70% światła, a to oznacza, że mogą być przyciemnione tylko w 30%. Ograniczenia te nie dotyczą szyby tylnej oraz tylnych szyb bocznych. Mogą być przyciemnione nawet w 100%, ale warunkiem jest posiadanie obu bocznych lusterek.
Szyba przednia i szyby przednie boczne muszą przepuszczać 70% światła czyli szyby przednie możemy przyciemnić tylko w 30%.
Metody przyciemniania szyb
Najczęściej szyby przyciemnia się specjalną atestowaną folią termokurczliwą. Jest to metoda najszybsza i najtańsza. Przyciemnianie szyb warto wykonać w autoryzowanym warsztacie, który wyda odpowiednie zaświadczenie. Będzie ono potrzebne podczas kontroli drogowych oraz podczas okresowych przeglądów w stacjach diagnostycznych.
Druga metoda to metoda piecowa, szyba przyciemniana jest tlenkiem tytanu. Ten sposób jest znacznie droższy i bardziej czasochłonny, ale równocześnie znacznie trwalszy niż folia. Metoda ta jest wykorzystywana do fabrycznego przyciemniania szyb w nowych samochodach. Stopień przyciemnienia jest z reguły niewielki, więc można dodatkowo nałożyć folię, Ale trzeba pamiętać o przepisach dotyczących szyb przednich.
Ile kosztuje przyciemnianie szyb samochodowych ?
Koszt przyciemnienia szyb wynosi od 300 do nawet 800zł w zależności od tego ile szyb i w jakim aucie chcemy przyciemnić. Mowa tu oczywiście o szybach bocznych tył + szyba z tyłu. Jeżeli chcielibyśmy przyciemnić szyby przednie kwota ta naturalnie wzrasta.
Koszt przyciemnienia szyb wynosi od 300 do nawet 800zł