15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 https://www.autokrata.pl 300 0
Auto Krata

Strona główna | Dodaj materiał | Kontakt

AutoKrata

Czym jest skrzyżowanie o ruchu okrężnym oraz rondo?

Pomimo tego że wielu kierowców ma prawo jazdy od naprawdę sporej liczby lat, to w dalszym ciągu dowiadują się oni o nowych rzeczach związanych z ruchem drogowym, przepisami i poprawnym nazewnictwem obowiązujących zasad. Jednym z dobrych tego przykładów jest nauka o ruchu okrężnym na rondach. Czym w ogóle jest rondo i skrzyżowanie o ruchu okrężnym? Czy są tu jakieś warte zapamiętania informacje, o których koniecznie trzeba się czegoś więcej dowiedzieć?

Rondo

Rondo

Czym jest rondo, a czym skrzyżowanie o ruch okrężnym?

Na samym początku każdy powinien się dowiedzieć jednej rzeczy, a mianowicie tego, że według obowiązujących przepisów ruchu drogowego nie istnieje coś takiego jak rondo. Jest to potocznie przyjęta nazwa odnosząca się do skrzyżowania o ruchu okrężnym.
Oczywiście nie oznacza to wcale tego, że nie można jej swobodnie używać. Mało tego, wśród wielu poradników dotyczących tego, jakie są odzaje rond i jak się po nich poruszać, to właśnie ta nazwa jest powszechnie wykorzystywana.
Czym jest zatem takie skrzyżowanie? Jest to droga, na której ruch odbywa się wokoło wyspy lub wyznaczonego placu, w kierunku wskazanym na znaku znajdującym się przed skrzyżowaniem.

skrzyżowanie o ruchu okrężnym

skrzyżowanie o ruchu okrężnym

Jak poruszać się po skrzyżowaniu o ruchu okrężnym?

Skoro już wiadomo, czym jest skrzyżowanie o ruchu okrężnym, warto się teraz zastanowić, jak się powinno po nim poruszać. Czy są tu jakieś ważne zasady? Oczywiście tak.
Przede wszystkim wiedzieć trzeba, że jeśli znaki nie wskazują inaczej lub jeśli skrzyżowanie nie posiada sygnalizacji świetlnej, to pierwszeństwo zawsze posiadają auta znajdujące się na skrzyżowaniu.
Innego typu bardzo ważną sprawą jest to, aby rozróżnić kierunek jazdy po rondzie od kierunku ruchu po nim. Przykładowo, jeśli chcemy na rondzie jechać na wprost, to nie zmieniamy kierunku jazdy. Cały czas jedziemy na wprost. Jeśli jednak wjedzie się na takie skrzyżowanie z zamiarem zmiany kierunku jazdy, konieczne jest zasygnalizowanie tego kierunkowskazem. Oczywiście, jeśli na rondzie chce się skręcić jedynie w prawo, nie trzeba wykonywać pełnego okrążenia, lecz można zjechać na pierwszym możliwym zjeździe.
Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że coraz częściej spotkać można na drogach ronda turbinowe, po których poruszać się można właściwie bezkolizyjnie.

 

Kto ma pierwszeństwo na rondzie ?

Zazwyczaj przed rondem powinniśmy zobaczyć znak ustąp pierwszeństwa oraz znak informujący o ruchu okrężnym (c12). W tym przypadku musimy ustąpić pierwszeństwa pojazdom znajdującym się na rondzie.

Co w przypadku gdy nie ma znaku ustąp pierwszeństwa ?

Jeżeli przed wjazdem na rondo nie ma znaku ustąp pierwszeństwa to na rondzie obowiązuje nas zasada prawej ręki i pojazdy znajdujące się na rondzie mają obowiązek nam ustąpić pierwszeństwa.

Kierowca musi ustąpić pierwszeństwa każdemu innemu samochodowi, który jest już na rondzie w przypadku gdy przed wjazdem na rondo znajduje się znak ustąp pierwszeństwa. W przypadku gdy takiego znaku przed wjazdem na rondo nie ma to oznacza że to pojazd znajdujący się na rondzie powinien nam ustąpić pierwszeństwa gdyż w tym przypadku obowiązuje zasada prawej ręki.

Poprzedni post
Kradzież katalizatora – Jak się przed nią zabezpieczyć ?
numer vin
Następny post
Gdzie znajduje się numer VIN w samochodzie i w dowodzie rejestracyjnym?