Sygnały alarmowe straży pożarnej, jak je interpretować?
Sygnały straży pożarnej mówią nam często, jak mamy zachować się w danej sytuacji, a także, czego się spodziewać. Warto więc znać ich długość, aby zdecydowanie łatwiej nam było reagować i co najważniejsze, nie wpadać w panikę w razie zagrożenia. Musimy mieć na uwadze, że zawsze, niezależnie od sygnału należy zachować spokój i czekać na dalsze instrukcje, dotyczące naszego zachowania, w danej sytuacji. Będziemy mogli w ten sposób zadbać o swoje bezpieczeństwo, przy jednoczesnym uniknięciu zdenerwowania i dezorientacji.
Spis treści:
3 długie sygnały straży pożarnej, jak się zachować?
3 długie sygnały wydawane przez straż pożarną informują nas o niepokojącej sytuacji, jednak nawet wtedy nie powinniśmy uciekać, ani wychodzić z domu, chyba że zostaniemy o to poproszeni. Należy spakować dokumenty i ewentualne leki, jeśli takowe są przez nas przyjmowane, a także powyłączać wszystko to, co bez naszej opieki mogłoby okazać się niebezpieczne. Później należy po prostu czekać na dalsze instrukcje, które mogą się nie pojawić i alarm może okazać się fałszywy, lub sytuacja nie tak niebezpieczna, jak wyglądało to na początku.
O czym jeszcze informuje nas straż pożarna poprzez sygnały?
Straż pożarna, wykorzystują sygnały świetlne, a także dźwiękowe może informować nas o skażeniach, klęskach żywiołowych, a także innych niebezpiecznych dla nas sytuacjach. Należy jednak mieć na uwadze, że mimo alarmu bojowego, a także każdego innego, należy zachować nie tylko czujność, ale także spokój.
Jak zachować się słysząc sygnały straży pożarnej?
Należy przede wszystkim zachować spokój i czekać na dalsze instrukcje. Musimy być pewni, że jesteśmy bezpieczni, więc należy zachować czujność i pewnie wykonywać wszystkie polecenia straży pożarnej. Nie powinniśmy jednak ani uciekać, ani robić kroków pochopnie. Kiedy więc strażacy nie karzą nam wychodzić z domu, to musimy tam pozostać. Niemniej jednak warto, spakować nie tylko dokumenty, ale także ewentualne niezbędne dla nas rzeczy, takie jak leki. Musimy być pewni, że w razie ewakuacji będziemy mieć je pod ręką.