Umowa kupna sprzedaży motocykla – Co powinna zawierać ?
Umowa dotycząca kupna sprzedaży motocykla jest niemal identyczna jak ta, która jest zawierana pomiędzy stronami w czasie zakupu samochodu. O czym jednak parto pamiętać kupując motocykl, aby w przyszłości uniknąć problemów związanych z wymaganiami formalnymi?
Spis treści:
Co obowiązkowo musi zawierać umowa kupna sprzedaży motocykla?
Istnieje klika dość istotnych elementów, które muszą się znaleźć w każdej umowie kupna sprzedaży motocykla. Warto zdawać sobie sprawę, że nie umieszczenie pewnych informacji w umowie może skutkować tym, że w świetle prawa będzie ona po prostu nieważna. Dodatkowo należy pamiętać o tym, że umowa sprzedaży motocykla musi być sporządzona w dwóch jednakowo brzmiących egzemplarza, a przy wszelkich przekreśleniach niezbędne jest umieszczenie parafki.
To, co w pierwszej kolejności musi zostać umieszczone w umowie kupna sprzedaży motocykla to data i miejsce zawarcia transakcji, a dla zachowania bezpieczeństwa warto również w dokumencie umieścić godzinę zawarcia umowy pomiędzy stronami. Być może wydaje się, że to informacja zbędna, jednak w rzeczywistości jest inaczej. Podanie godziny w umowie jest szczególnie istotne w momencie przekroczenia prędkości, gdy prowadzącemu motor zostanie zrobione zdjęcie. Wtedy wiadomo, czy mandatem ma zostać obciążony poprzedni właściciel motocykla, czy wykroczenie zostało popełnione już po zawarciu umowy, a więc odpowiedzialność leży po stronie nowego nabywcy.
Z oczywistych względów w umowie muszą zostać zawarte dane osobowe stron, takie jak imię (imiona), nazwisko, numer pesel, adres zamieszkania, seria i numer dokumentu tożsamości. Jeżeli przedmiot sprzedaży ma więcej niż jednego właściciela, ich dane również muszą zostać zawarte w umowie.
Jakie dane pojazdu musi zawierać umowa?
Umowa sprzedaży motocykla musi zawierać dane nie tylko stron nawiązujących pomiędzy sobą transakcję. Ważne są również informacje dotyczące pojazdu. W przypadku sprzedaży motocykla w umowie koniecznie musi się znaleźć marka i model (opcjonalnie wersja motocykla), numer VIN, numer rejestracyjny oraz rok produkcji. Wszystkie dane powinny być podane bezbłędnie i w pełni odpowiadać informacjom zawartym w dowodzie rejestracyjnym bądź bezpośrednio umieszczonym na motocyklu.
Warto pamiętać o tym, że w umowie powinna się znaleźć rzeczywista kwota zakupu motocykla (od jej wysokości zależna jest konieczność uiszczania podatku).
Pobierz umowę kupna sprzedaży motocykla
Pobierz format, który Cie interesuje, wydrukuj w 2 egzemplarzach i wypełnij podając swoje dane, dane kupującego oraz informacje na temat sprzedawanego pojazdu.