Wymiana filtra kabinowego w samochodzie
Każdy kierowca doskonale wie, że jeśli chce się zadbać o samochód, to trzeba od czasu do czasu wymienić w nim określonego rodzaju elementy eksploatacyjne. Z tego też powodu regularnie wymieniane są klocki, tarcze hamulcowe, oleje czy też nawet przewody zapłonowe. Jak się jednak okazuje, spośród tych wszystkich doskonale znanych elementów, powinno się również wymieniać filtr kabinowy.
Spis treści:
Po co wymieniać filtr kabinowy?
Niejeden kierowca może w tej chwili zadać pytanie, po co właściwie wymieniać filtr kabinowy i czym jest ten element? I choć może to być dla wielu osób zaskakujące, to jednak nie ma co się dziwić, filtr ten jest ukryty przed oczami kierowcy, a jeśli tylko działa dobrze, to nie czuje się nawet jego obecności.
Podstawowym zadaniem takiego filtru jest to, aby powietrze zasysane z zewnątrz do kabiny nie posiadało żadnych zanieczyszczeń. Mowa tu jest nie tylko o pyle, lecz również nieprzyjemnym zapachu. Jak jednak można się szybko domyślić, z biegiem lat eksploatacji samochodu, taki filtr zwyczajnie się zapycha, a przez to nie spełnia swojego zadania.
Jak wymienić filtr kabinowy?
Zasadne w takiej sytuacji jest pytanie, jak dokonać wymiany takiego filtra. Wiele osób nie ma nawet zielonego pojęcia, w którym konkretnie miejscu się on znajduje w samochodzie, a często nawet jak wygląda. Jak to więc prezentuje się w szczegółach?
Filtr kabinowy najczęściej umieszczony jest tuż przy dmuchawie, która dostarcza powietrze do kabiny samochodu. Filtr może się więc mieścić albo w podszybiu auta od strony silnika lub też częściej za schowkiem od strony pasażera. W każdym z tych miejsc, żeby się do niego dostać, niezbędne będzie odkręcenie osłony, a następnie wyjęcie starego filtra. Gdy już się to zrobi, trzeba zastąpić go nowym i przykręcić ponownie osłonę.
Jak wymienić filtr kabinowy:
- otwórz i wyjmij schowek od strony pasażera
- odkręć lub podważ zaślepki od obudowy filtra kabinowego
- wyciągnij stary filtr kabinowy
- załóż nowy filtr kabinowy
- zamocuj ponownie zaślepki od filtra kabinowego
- zamontuj schowek pasażera
Cały proces jest prostu i nie powinien zająć więcej niż 30 minut.
Co ile wymieniać filtr kabinowy?
Jak zatem widać, wymiana filtra kabinowego nie jest specjalnie trudny. Warto się jednak zastanowić nad tym, co jaki czas powinno się go wymieniać. Przyjmuje się, że przeciętnie taki filtr powinien zostać wymieniony raz do roku. Pozwoli to posiadać w aucie filtr w dobre kondycji, co zapobiegnie dostawaniu się do auta przykrych zapachów, które mogłoby być źródłem np. złego samopoczucia kierowcy i pasażerów, co rzutowałoby na bezpieczeństwo prowadzenia takiego auta.