O czym należy pamiętać przy wymianie tarcz hamulcowych?
Tarcze hamulcowe należą do tych części w pojeździe, które można wymienić samodzielnie. Wystarczy tylko podstawowa wiedza oraz odpowiednie narzędzia, przy pracy przydatny będzie również podnośnik. Jak wymienić tarcze hamulcowe samodzielnie, aby zrobić to dobrze?
Jak często należy wymieniać tarcze hamulcowe?
Tarcze hamulcowe można wymieniać nieco rzadziej niż klocki. Wielu mechaników twierdzi, że przeciętnie co dwie wymiany klocków powinny być wymienione tarcze hamulcowe. Jednocześnie należy pamiętać o tym, że w przypadku wymiany tarczy dodatkowo w tym samym czasie muszą być wymienione klocki. W takim przypadku niezbyt korzystnym rozwiązaniem jest użytkowanie używanych już elementów. Dodatkowo należy pamiętać o tym, że zawsze należy wymieniać tarcze z tej samej osi, nigdy nie można dopuścić do wymiany, tylko pojedynczego elementu. Tuż po wymianie warto zrezygnować z mocnego i gwałtownego hamowania, przynajmniej przez pierwsze kilkadziesiąt kilometrów jazdy.
Niestety nie w każdym możliwa jest samodzielna wymiana tarcz i klocków. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że nie liczne modele pojazdów wymagają podłączenia do komputera. Bez tego nie jest możliwe odsunięcie zacisków od tarcz a tym samym wymianę tych ostatnich elementów.
Wymiana tarcz hamulcowych krok po kroku
Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać przy wymianie tarcz hamulcowych, jest podniesienie pojazdu i zdjęcie koła. Na tym etapie prac bardzo często auto zostaje uniesione na podnośniku (mechanicznym lub hydraulicznym w tym przypadku typ nie ma znaczenia), dla bezpieczeństwa należy zadbać o to, by pojazd się nie osunął się i nie opadł – w tym celu należy zastosować podpory. Aby dostać się do klocków hamulcowych, należy zdjąć specjalność zawleczkę z zacisku. W większości przypadków wystarczy ją tylko lekko podważyć, jeżeli nie jest zardzewiała bądź zapieczona To jest zdjęcie nie powinno stwarzać jakichkolwiek problemów. Po zdemontowaniu zawleczki należy odkręcić zacisk i zdjąć go. Dopiero po wykonaniu tej czynności można swobodnie wyjąć klocki hamulcowe. Dopiero po wyjęciu klocków można przejść do demontażu jarzma zacisku i odkręcenia tarcz hamulcowych. Niekiedy przy tej czynności niezbędne jest zastosowanie młotka, dlatego też warto mieć go gdzieś przy sobie. Należy jednak pamiętać o tym, żeby poszczególne elementy nie zostały uszkodzone, z młotkiem należy obchodzić się bardzo delikatnie. Tarcze można zdjąć w momencie gdy odklei się od piasty koła. Przed wymianą tarcz hamulcowych oraz klocków elementy takie jak jarzmo, zacisk czy Piasta należy dokładnie oczyścić się z rdzy. Po usunięciu nalotu warto powierzchnię zabezpieczyć smarem ceramicznym.
Przed montażem tarcza hamulcowa musi zostać bardzo dokładnie wyczyszczona z oleju i zabezpieczającego. Kiedy będzie już czysta, powinna zostać zamocowana na piaście. Kiedy już znajdzie się na swoim miejscu, można zamontować jarzmo, a następnie klocki hamulcowe w zacisku. Warto pamiętać również o zabezpieczeniu styku tarczy z felgą koła – to doskonale sprawdzi się smar miedziowy lub ceramiczny. Jest to bardzo ważna czynność, która w przyszłości gdy konieczne będzie zdjęcie koła może znacząco ułatwić to zadanie.