Wyrejestrowanie samochodu po sprzedaży – Gdzie i kiedy złożyć wniosek ?
Sprzedaż pojazdu nie jest niczym skomplikowanym. Wystarczy umowa kupna-sprzedaży dwa podpisy gotówka lub przelew i po sprawie. Mało kto pamięta o uregulowaniu spraw związanych z rejestracją pojazdu. Czasem nie jest to wymagane, a niekiedy zagrożone jest sankcjami.
Spis treści:
Wyrejestrowanie samochodu po sprzedaży po sprzedaży krajowej
W kraju wyrejestrowanie samochodu po sprzedaży nie jest wymagane, gdyż obowiązek rejestracji w ciągu 30 dni leży po stronie kupującego. Jednakże sprzedającego obowiązuje zgłoszenie zbycia pojazdu i powinno to być wykonane niezwłocznie nie później niż w ciągu 30 dni. Potrzebne będą kopia umowy kupna-sprzedaży i dokument tożsamości.
Jakie dokumenty będą potrzebne do wyrejestrowania samochodu po sprzedaży ?
- umowa kupna sprzedaży
- dokument tożsamości
- wniosek o wyrejestrowanie pojazdu po sprzedaży
Kiedy trzeba wyrejestrować samochód?
Wyrejestrowanie pojazdu obowiązuje w kilku przypadkach takich jak.
- Sprzedaż za granicę, w celu dokonania formalności potrzebne będą: Wniosek wypełniony przez sprzedającego, dokument potwierdzający tożsamość, dowód wpłaty lub przelewu, umowa kupna-sprzedaży do tego oświadczenie o sprzedaży i kopia potwierdzenia zarejestrowania za granicą.
- kradzieży, utraty bez zmiany właściciela, złomowania, wycofanie z obrotu. W tych przypadkach ścieżka biurokratyczna jest krótsza. Należy przygotować wypełniony wniosek do tego dokumenty potwierdzające potrzebę wyrejestrowania, dokument tożsamości oraz należy się przygotować na wniesienie opłaty skarbowej.
Gdzie wyrejestrować samochód po sprzedaży?
Wyrejestrowanie pojazdu po sprzedaży możliwe jest w wydziale komunikacji właściwego dla zbywającego. Wyrejestrowanie wymaga wniesienia niewielkiej opłaty skarbowej. Jeżeli pojazd ma więcej właścicieli, a czynności dokonuje tylko jedna osoba, od pozostałych potrzebne będą pełnomocnictwa. Pełnomocnictwo również wymaga wniesienia opłaty skarbowej, chyba że udzielane jest przez kogoś z najbliższej rodziny, wtedy jest bezpłatne. Wydział komunikacji informację o wyrejestrowaniu przekaże w ciągu 30 dni.
Co grozi za nie dotrzymanie terminu złożenia dokumentów?
Kara za niewyrejestrowanie samochodu spadnie na właściciela, wtedy gdy nie wypełni on tego obowiązku w ciągu 30 dni od dokonania sprzedaży. Może to kosztować od 200 do 1000 zł. Należy pamiętać, że nie dopełnienie obowiązku rejestracji pojazdu lub niezłożenie zawiadomienia o zbyciu pojazdu, skutkować będzie nałożeniem takiej samej kary.