Wysprzęglik sprzęgła – objawy uszkodzonego wysprzęglika
Jeszcze do niedawna w samochodach powszechnie stosowane było sprzęgło oparte na lince. Niestety kontrakcja ta była bardzo niewygoda w projektowaniu, ponieważ wymuszała prowadzenia idealnie prostej linki w komorze silnika. Nic więc dziwnego, że bardzo szybko pomysł ten został zastąpiony przez wysprzęglnik. Czym jest wysprzęglik sprzęgła i jakie są objawy jego uszkodzenia?
Spis treści:
Czym jest wysprzęglik sprzęgła?
Jeśli chce się zrozumieć, czym jest i jak działa wysprzęglik, trzeba najpierw poznać zasadę działania samego sprzęgła. Jest to element, który odpowiada za połączenie silnika ze skrzynią biegów. W trakcie jazdy sprzęgło cały czas łączy oba te elementy, lecz jeśli chce się np. zmniejszyć lub zwiększyć bieg, trzeba skrzynie odpiąć na czas tej zmiany. Do tego właśnie używane jest sprzęgło, które w chwili naciśnięcia pedału sprzęgła rozłącza oba elementy. Jak więc łatwo się domyślić, zerwanie linki sprzęgła, stosowanej dotychczasowo, było nie lada problemem, ponieważ uniemożliwiało jazdę autem.
Wysprzęglik to zestaw kilku elementów, w skład których wchodzi pompka umieszczona za pedałem sprzęgła, a także tłoczek, który się porusza wraz z pedałem. W chwili gdy naciśnie się pedał, następuje wzrost ciśnienia płynu, który docierając do wysprzęglika sprawia, że odłącza on sprzęgło.
Jakie są objawy uszkodzonego wysprzęglika?
Jedynym objawem uszkodzenia stosowanej do tej pory linki łączącej pedał sprzęgła ze sprzęgłem była całkowita awaria działania tego układu, co powodowało unieruchomienie samochodu. W przypadku wysprzęglika wygląda to jednak nieco inaczej, co rzecz jasna stanowi jego najważniejszą zaletę.
Najczęściej pojawiającym się problemem, który jednoznacznie zwiastuje problem z wysprzęglikiem, jest trudność we wrzuceniu pierwszego lub też ostatniego biegu. Innego typu bardzo często występującym objawem jest zauważalne opóźnienie w powrocie pedału sprzęgła do pierwotnej pozycji po zdjęciu z niego nogi. Sprzęgło może się również wydawać nieco bardziej miękkie niż bywało zazwyczaj.
Co zrobić z uszkodzonym wysprzęglikiem?
Jeśli już potwierdzi się swoje obawy i jednoznacznie uda się stwierdzić, że faktycznie posiada się problem z tym elementem, nie pozostaje nic innego, jak tylko udać się do warsztatu na wymianę. Niestety nie da się tego zrobić samodzielnie, ponieważ wymaga to zdjęcia sprzęgła, a często nawet całej skrzyni biegów. Powoduje to, że jest to naprawa dość kosztowna. Warto więc przy okazji okresowej wymiany sprzęgła wymienić od razu wysprzęglik, skoro i tak jest on na wierzchu.