Żywotność cewki zapłonowej oraz objawy uszkodzonej cewki zapłonowej
Choć cewki zapłonowe powszechnie ulegały awariom w starszych samochodach, to jednak nowoczesne pojazdy nie są zupełnie wolne od tej usterki. Warto więc wiedzieć przede wszystkim to, czym jest taki element, a także jakie są objawy jego zużycia.
Spis treści:
Co to jest cewka zapłonowa?
Czym w taki razie jest cewka zapłonowa? Jest to element układu elektrycznego, który odpowiada za zamianę niskiego napięcia pochodzącego z akumulatora, czyli około 12 V, na wysokie napięcie, dzięki któremu świeca zapłonowa będzie w stanie wytworzyć potrzebną do działania silnika iskrę. Uzyskiwane na wyjściu takiej cewki napięcie sięgać może nawet do 40kV.
Żywotność cewki zapłonowej
Podobnie jak w przypadku każdego innego elementu samochodu, tak i również cewka zapłonowa z czasem ulegnie awarii. Warto jednak wiedzieć, kiedy się dokładnie tego spodziewać, ponieważ po pierwsze pozwoli to zawczasu wymienić cewkę na nową, zanim zdarzy się jeszcze jej awaria. Po drugie pozwoli trafnie zdiagnozować źródło problemu z autem, gdyby cewka zwyczajnie uległa uszkodzeniu.
Oczywiście w tym wypadku wszystko zależy od producenta auta, lecz przeważnie cewka zapłonowa powinna bez najmniejszego problemu przejechać nawet do 80 tysięcy kilometrów.
Objawy uszkodzonej cewki zapłonowej
Jak zatem widać, awaria cewki zapłonowej może wyrządzić naprawdę wiele szkód w działaniu samochodu, a także sprowadzić na jego właściciela poważne kłopoty. Warto więc wiedzieć, jakie są konkretnie objawy takiej awarii, aby w razie ich wystąpienia, móc szybko określić źródło problemu, bez szukania i wkładania pieniędzy w długotrwałe diagnozowanie samochodu.
Co zatem można zaliczyć do najczęściej występujących objawów problemu z cewką zapłonową? Przede wszystkim jednoznacznym objawem jest w tym wypadku problem z zapaleniem auta. Co więcej, dużą uwagę powinno się przyłożyć do nierównej pracy silnika na biegu jałowym, a także do szarpania silnikiem i autem, gdy podejmuje się próbę przyśpieszenia. Czuć w takiej sytuacji wyraźny spadek mocy silnika. Bardzo często wszystkim tym objawom towarzyszy również znaczny wzrost spalania, co rzecz jasna przekłada się na straty finansowe do czasu usunięcia usterki.
Wymiana cewki zapłonowej nie jest specjalnie drogim ani też długotrwałym procesem. Warto więc dbać o nią i wiedzieć, kiedy się ją powinno wymienić.